Відносини

10 ознак співзалежних відносин

Ви замислюєтеся про те, чи можна назвати ваші відносини здоровими? Перевірте їх за цими ознаками.

У співзалежності практично нічого немає від любові і душевної близькості – це нездорова форма відносин. Вона, скоріше, про страхи, комплекси і травмах.

Як відрізнити нормальні відносини від співзалежних?

Скажемо чесно: зробити це самостійно дуже складно. Перебуваючи всередині ситуації, ми не здатні помічати об’єктивні ознаки співзалежності. Проте ви можете спробувати протестувати свої відносини за десятибальною шкалою.

Оцініть кожен з цих пунктів: наскільки він характеризує ваш союз? Якщо середній бал буде 5 і вище, це привід звернутися за консультацією до психолога. Майте на увазі: оцінюючи пункти, постарайтеся прислухатися не лише до логіки, а й до своїх внутрішніх відчуттів. Ставте оцінку швидко, не варто роздумувати годинами над кожним пунктом.

Відмова від відповідальності

В нормальних відносинах кожен в парі має певну автономність, в тому числі, і в питаннях відповідальності. Тобто, ви і тільки ви відповідаєте за власну безпеку, відчуття щастя, настрій. Точно так же повинен поводитися ваш партнер. Часті фрази на зразок: «Ти мені все життя зіпсував», «Це ти винен, що у мене болить голова», «Із-за тебе я живу в злиднях», – вірна ознака співзалежності. Зворотна сторони: звалювання на себе обов’язків свого партнера.

Розмиті особисті кордону

Зазвичай в парі кожен чітко розуміє власні особистісні кордони і межі свого партнера. І намагається їх не порушувати. Однак у співзалежності відбувається постійне їх порушення. Наприклад, партнер вимагає сексу, хоча прекрасно знає, що кохана його зараз не хоче. Або він дозволяє собі копатися в її речах, диктувати стиль поведінки та одягу. Вона покірно терпить таку поведінку, хоча відчуває дискомфорт.

Полярні ролі

Як правило, в співзалежних відносинах один з партнерів бере на себе роль беззахисного слабкої дитини (як варіант – примхливого і розбещеного), а інший – суворого контролюючого батька (як варіант – тотально опікується і все прощаючого). У них немає місця відносинам «дорослий – дорослий», які характеризують гармонійний союз.

Заборона на почуття

Якщо ви боїтеся говорити партнеру про те, що ви відчуваєте, які емоції відчуваєте, – це тривожний дзвіночок. В нормальних відносинах люди можуть вільно говорити навіть про своїх негативних реакціях – для того, щоб їх проаналізувати разом, усунути причини їх виникнення. Наприклад, якщо ви говорите коханому: «Коли я дізналася, що ти прийдеш додому пізно, я розлютилася», – це нормально. Це запрошення до обговорення дискомфортною для вас ситуації. Якщо ж ви боїтеся йому зізнатися в тому, що він вас засмутив або розчарував, це тільки посилює проблему.

Суперечливі вимоги

З одного боку, ви щиро хочете, щоб чоловік кинув пити, але коли він ось вже тиждень тверезий як скельце, вас починають мучити сумніви: що сталося? Може, він завів собі коханку? Або ваш партнер, твердивший вам про необхідність будувати кар’єру, раптом починає дратуватися, коли ви розповідаєте про свої успіхи. Тобто, коли відбувається те, чого так домагався партнер, виявляється, що його це не влаштовує.

Знецінення

Хоча всі ми неідеальні, ми потребуємо того, щоб партнер приймав нас такими, які ми є, не дуже акцентував свою увагу на недоліки, а ще – вірив у те, що ми здатні стати краще. В співзалежних відносинах цього немає. Партнер заздалегідь упевнений, що у вас не вийде: захистити диплом, схуднути, навчитися малювати і так далі. Відсутність підтримки позбавляє вас віри в себе і ентузіазму.

Депресія, апатія, пригніченість

Співзалежні відносини не можуть задовольнити наші потреби, тому більшу частину часу партнери відчувають психологічний дискомфорт. Так, іноді трапляються короткі миті радості і блаженства, але їх не так вже й багато. В основному ви перебуваєте в пригніченому, гнітюче стані. Особливо варто насторожитися, якщо раніше, до цих відносин, ви були оптимісткою, а зараз думаєте про все в негативному світлі.

Ізоляція

Соціальне оточення дуже важливо для психологічного комфорту. Проте в співзалежних відносинах люди, як правило, все менше і менше комунікують з друзями і близькими. Адже вони можуть сказати щось погане про партнера, щось таке, про що ви і самі здогадуєтеся, але не хочете визнавати. Відсутність соціальних зв’язків виснажує енергетично.

Страх

Так, ви незадоволені стосунками. Але відчайдушно боїтеся їх припинити, придумуєте для себе все нові й нові відмовки. Можливо, вам заважає відсутність відчуття свободи вибору: ви давно змирилися з тим, що рішення за вас приймає партнер. Іноді ви мрієте про те, як було б добре знову стати вільною, але прекрасно розумієте, що це тільки мрії.

Відсутність надій на майбутнє

В співзалежних відносинах майбутнє ніколи не буває світлим і радісним. Ви не бачите жодної сприятливої перспективи. І через рік, і через п’ять років партнер все так само буде вас ображати або контролювати, пити або скандалити.